Хороша робота в Європі: з чого почати?

Хорошая работа в Европе фото

Для влаштування на роботу в Європі необхідно пройти безліч етапів – від пошуку підходящої вакансії, до заповнення документації і в’їзду в країну призначення. Як знайти гарне місце за кордоном розповідаємо в цій статті.

Поради, як знайти роботу

Вдалий пошук роботи за кордоном в Європі доступний, якщо:

визначитися з посадою, або видом праці;
зупинитися на 3-4 країнах.

Проаналізуйте, наскільки популярна ваша спеціальність в іншій країні. Та оцініть, чи зможете працювати там в умовах підвищеного навантаження.

Після вибору країн напишіть порівняльну характеристику, оцініть плюси і мінуси кожного міста, та країни. Проаналізуйте заробітну плату, необхідний пакет документів і правила отримання візи.

Найпопулярніші варіанти міграції:

  • внутрішні переміщення персоналу міжнародних компаній;
  • проходження стажування;
  • переїзд, завдяки високій кваліфікації;
  • дефіцит фахівців в іншій країні;
  • сезонні роботи для можливості отримання посвідки на проживання.

Для підбору відповідного варіанту не виключайте допомогу агентств. Це допоможе уникнути багатьох помилок, заощадить час, а значить і гроші

Катя, 24 роки. Звернулася в агентство з питання роботи. Дуже хотіла поїхати на 3 місяці за студентською програмою, але по ній можна виїхати тільки один раз в рік. Агентство допомогло виїхати по біометрії в Німеччину на завод по виготовленню ковбасних виробів. Надали хорошу квартиру з усім необхідним. Кімнату ділила з напарницею. Згуртований колектив, всі розуміють по-російськи. Заплатила 600 євро за оформлення програми з вакансією. Ці гроші заробила трохи більше ніж за тиждень. Каже, що не пошкодувала про співпрацю з агентством, тому що сама б довго розбиралася що до чого і збирала документи, напевно б втратила не менше місяця, а це як мінімум 1700 євро зарплати чистими. Та й завжди є шанс помилитися в підготовці документів або упустити цікаву вакансію, якщо не робити все швидко.

Найперспективніші вакансії в Європі – IT-фахівець, програміст та дизайнер. Мігрантам пропонують зарплати нижче, ніж громадянам країни, але вище, ніж на їхній батьківщині, що вигідно і здобувачам, і роботодавцям.

Далі по затребуваності за кордоном йдуть вакансії фахівців будівельної галузі.

Країни ближнього зарубіжжя володіння мовою не ставлять на перше місце. Але якщо добре знаєте англійську, то відкриєте для себе більше вакансій. А ось на сезонні роботи приймають всі країни без будь-яких мовних вимог.

Якщо Ви не є фахівцем і не володієте іноземною мовою, то ваші шанси знайти некваліфіковану роботу в країнах «старої» Європи (таких як Німеччина, Великобританія, Норвегія, Швеція і т.п.) досить невеликі. Будьте обережні, якщо вам пропонують подібні дуже привабливі вакансії – дуже багато шахраїв працюють на цьому терені, тому багато претендентів залишаються і без грошей, і без обіцяної роботи в перспективній країні.

Необхідні документи

Якщо потрібна робота в Європі, то для отримання необхідно мати на руках такі документи:

  • паспорт громадянина і ксерокопія;
  • закордонний паспорт і ксерокопія;
  • довідку, яка підтверджує відсутність судимостей;
  • запрошення на роботу;
  • заповнені запити про особисту інформацію;
  • медичну страховку;
  • фотографії, як на паспорт.

Список може регулюватися, залежно від країни відправлення і прибуття.

Богдана А., 47 років, вперше звернулася в агентство. До цього був сумний досвід нелегальних робіт і обману. Розповідає, що працювала за національною візою в Польщі протягом півроку. Контракт та інші документи надіслали електронкою. Після завершення, їхала відразу прямо додому без перебування в Польщі. Всі умови контракту були дотримані. Жодних сюрпризів і спалених нервових клітин. Тому рекомендує працевлаштуватися тільки через агентство. Здоров’я і спокій дорожче.

Причини, чому було відмовлено у візі

Якщо шукаєте роботу в Європі, то в більшості випадків знадобиться віза. З різних причин в ній можуть відмовити:

  • Роботодавець зі свого боку не відправив до Посольства необхідні документи, які доводять, що знайдена певна кандидатура, дозвільну документацію міністерства праці і т.п.
  • Деякі країни не пропонують роботу тим, у кого немає диплома і досвіду роботи. При цьому диплом повинен бути Апостильовані і мати нотаріально завірені переклади. Найменша помилка або відсутність одного з документів послужить причиною відмови.
  • Зазначена в трудовому контракті заробітна плата перевищує максимально можливу для іноземців.
  • Наявність непогашеної судимості у претендента. Потрібно надати свіжу довідку про несудимість своєї країни і довідки про несудимість з тих країн, де кандидат перебував 90 або більше днів протягом останнього року.
  • Невпевнена, неадекватна поведінка здобувача на інтерв’ю у візового офіцера – трапляється рідко, але й така причина відмови у візі є. Ви повинні чітко розуміти куди та навіщо ви їдете і чітко відповідати на нескладні питання співробітника візового центру. До речі, з цієї ж причини (неадекватна поведінка і т.п.) вас можуть не пропустити й на кордоні навіть з відкритою візою. Не хвилюйтеся, ці випадки дуже рідкісні – радимо перетинати кордон в тверезому вигляді і чітко знаючи куди і навіщо ви їдете.
  • Раніше отримані відмови у візі країни призначення або депортація. Раніше отримана відмова у візі – це не вирок, але змусить придивитися до вас і до ваших документів уважніше. Також тепер до переліку необхідних документів для візи буде необхідно докласти апеляцію – правильно оформлена заява з описом причин попередньої відмови у візі та аргументів для нового позитивного рішення у видачі візи вам.
    На жаль, депорт не дає ніяких шансів отримати візу до закінчення термінів депортації (терміни можуть бути від кількох років до довічного депорту, в залежності від тяжкості порушень)

Враховуйте, що дозвіл на роботу в компаніях Європи не діє у всіх країнах. Наприклад, польська віза не дає права на роботу в Німеччині, якщо тільки це не короткочасне робоче відрядження, яке повинно бути правильно документально оформлено роботодавцем.

Вікторія 33р., Розповідає, що їздила до Чехії через агентство. Послугами агентства дуже задоволена. Візу отримала в обіцяний термін, в Чехії на вокзалі зустріли. Робота і житло, як і обіцяли. Зараз збирається їхати до Словаччини знову через агентство. Рекомендує такий спосіб працевлаштування за кордоном. Тому що в кожній країні свої нюанси працевлаштування іноземців та постійно в них розбиратися просто немає ані часу, ані бажання. Плюс – завжди відчуваєш себе під захистом, консультант агентства виручить радою, та й просто іноді психологічно підтримає у важких ситуаціях в чужій країні.

Щоб мінімізувати ризик відмов у візах, почніть з країн, які охочіше наймають іноземців (Польща, Чехія, країни Прибалтики), потім буде простіше відкрити для себе Німеччину, Австрію та країни Скандинавії.
Хоча, якщо ви затребуваний фахівець, який влаштовується в крупну перевірену компанію, що має досвід у наймі подібних вам професіоналів, то вам хвилюватися нема про що – такий роботодавець напевно надасть весь необхідний пакет документів, перевірить і допоможе підготувати ваші, і ви отримаєте потрібну візу навіть з абсолютно «голим» паспортом, навіть США чи Англії.