Досвід роботи в Європі: історії українців

Работа в ЕС фото

Непроста економічна ситуація в Україні мотивує шукати місце роботи за кордоном. Але не всі знають, як отримати дозвіл на роботу до ЄС. Розповідаємо про успішний досвід українців.

Ліплення вареників у Польщі: історія харків’янки

Олена з Харкова давно шукала роботу з гідною заробітною платою, добрим керівництвом та найкращими умовами праці. Вибрала місто Бидгош, Польща. Відгукнулася на вакансію з приготування вареників, розміщену на популярному сайті пошуку роботи.

«Спочатку сумнівалася, а потім виявилося, що з моїм менеджером уже встигли попрацювати двоє моїх знайомих. Вирішила ризикнути. Роботодавець особисто зустрів, надав житло, харчування та уніформу. Відправив за рахунок фірми на курси ліплення вареників. Після курсів одразу розпочала роботу. Хотілося більше заробити, тож намагалася працювати інтенсивно. Але начальник одразу зупинив мій порив, пообіцявши премії за якість. Слово своє дотримався.»

Олена рекомендує тим, хто боїться зробити перший крок співпрацювати з перевыреним агентством.

Різноробочий з водопостачання: як киянин влаштувався у Польщі

Костянтин, не маючи вищої освіти, подався працювати різноробом на польському підприємстві.

«Польща спала одразу на думку, оскільки вона так близько. Та й багато знайомих уже встигли туди поїхати. Роботу почав шукати сам на різних сайтах з працевлаштування. Знайшов роботодавця із Вроцлава, який надіслав запрошення. За два місяці відкрив робочу візу. Займався водопостачанням та встановленням сантехніки. Роботодавець надав житло, уніформу. Платив 12 злотих на годину за 8-годинний робочий день. Але за кожну перероблену годину —15 злотих».

Костянтин розповідає, що роботи було багато, бо взимку почали часто лопатися труби. Чим якісніше робиш роботу, лагодиш труби, тим більше замовлень, відповідно, і грошей.

Поляки чекають на українських працівників, оскільки самі вже не готові займатися «чорною» роботою. А те, що їм здається невеликим заробітком, для українця хороший дохід.

Перебуваючи у пошуку роботи у містах Європи, Костянтин рекомендує звернути увагу на трудовий договір. Уважно прочитати такі пункти:

  • Права та обов’язки сторін;
  • вид, характер та вимоги до професійних якостей;
  • умови виплати, праці та проживання;
  • наявність страховки;
  • тривалість робочого дня, вихідні, лікарняні;
  • повністю описані розміри зарплат та бонусів
  • Після підписання договору один екземпляр видається працівнику.

Якщо сумніви не залишають, хочете перестрахуватися – зателефонуйте до консульства країни, яку обрали для роботи. Переконайтеся, що видають робочі візи для українців за фахом. Заодно зможете дізнатись, які документи потрібні і скільки це коштує.

По приїзді до країни призначення станьте на облік до українського посольства. Це дозволить убезпечити себе. Послуга безкоштовна.

Інженер у Німеччині: досвід полтавця

Олег залишився без роботи у 50 років, коли закрили підприємства. Вирішив спробувати свої сили за кордоном. Досвід в енергетиці – понад 20 років, з яких 7 – на посаді, що керується. Шукав роботу інженером в Європі, і отримав пропозицію з Німеччини Дюссельдорф.

«Знайшов роботу на сайті німецької агенції з працевлаштування. Добре, що добре володію німецькою. Склав резюме та відправив роботодавцю. Також паралельно регулярно переглядав вакансії на різноманітних сайтах, які пропонують роботу в Європі. Але там в основному потрібно володіння англійською, а він у мене слабкий. Пощастило, що відгукнувся саме німецький роботодавець на моє резюме. Пройшов співбесіду онлайн, приїхав на тиждень стажуватися до Дюссельдорфа і мене прийняли на роботу. Наразі дуже задоволений і Німеччиною, і роботою. Трохи шкода, що не приїхав сюди, коли був молодший»

До речі, уряд Німеччини зараз готовий інвестувати у вивчення інженерних професій. Особливо у студенток, оскільки жінки становлять лише 16% працюючих в енергетиці. Дефіцит молодих кваліфікованих кадрів відчувається та інших галузях. Тому Німеччина готова приймати молодих людей, які бажають тут навчатися та стажуватися.

Українці зазначають, що житло часто надає сам роботодавець. Живуть у хостелах разом із рештою працівників. Якщо винаймаєш власне житло, то можна домовитися про невелику компенсацію, приблизно в розмірі вартості проживання в хостелі.

Поєднувати основну з іншою роботою складно, оскільки в новому середовищі йде більше енергії, і багато понаднормових, але заробітку цілком достатньо і на одній посаді.

Більш-менш сприятливо ставляться до сімейних пар з дитиною, які готові в одному будинку виконувати домашні обов’язки як домашній персонал, садівників тощо.

Сподіваємось, що цей позитивний досвід інших наблизив вас на один крок до мрії.